Regulamin
Regulamin
Regulamin przyznawania i korzystania
z Lesznowolskiej Karty Mieszkańca
§ 1.
Podstawowe pojęcia.
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
- Karta Mieszkańca lub Lesznowolska Karta Mieszkańca – karta stanowiąca nośnik danych
w formie plastikowej karty fizycznej lub karty wirtualnej w aplikacji mobilnej uprawniającej do korzystania z ulg, zniżek i preferencji oferowanych przez Gminę Lesznowola i Partnerów Programu „Lesznowolska Karta Mieszkańca” użytkownikom karty. - Karta fizyczna - Karta Mieszkańca, której nośnikiem jest zbliżeniowa elektroniczna karta plastikowa z chipem, posiadająca zaprogramowany indywidualny numer nadany przez producenta układu pamięciowego i która została spersonalizowana poprzez naniesienie na jej awersie imienia, nazwiska, numeru karty oraz wzór graficzny określony w zarządzeniu, upoważniająca do korzystania z ulg, zniżek i preferencji przysługujących w ramach Programu „Lesznowolskiej Karty Mieszkańca”.
- Aplikacja „Lesznowolska Karta Mieszkańca” lub aplikacja – aplikacja mobilna, czyli oprogramowanie działające na urządzeniach przenośnych, funkcjonująca na urządzeniach
z systemem operacyjnym iOS oraz Android, dostępna do pobrania bezpłatnie na platformach dystrybucji cyfrowej App Store i Sklep Play. Aplikacja jest powiązana z Systemem i kontem użytkownika Systemu. - Karta wirtualna – Karta Mieszkańca dostępna przez Aplikację „Lesznowolska Karta Mieszkańca”, posiadająca indywidualny numer nadany uczestnikowi Programu przez Organizatora Programu, upoważniająca do skorzystania z ulg, zniżek i preferencji przysługujących w ramach Programu.
- Organizator Programu – Gmina Lesznowola.
- Program - Program „Lesznowolska Karta Mieszkańca” wprowadzony uchwałą nr 204/XV/2025 Rady Gminy Lesznowola z dnia 24 kwietnia 2025 roku w sprawie przyjęcia Programu „Lesznowolskiej Karty Mieszkańca”.
- Gmina – Gmina Lesznowola.
- Użytkownik Karty lub uczestnik Programu – osoba, której przyznano uprawnienia wynikające
z Programu oraz wydano kartę fizyczną lub przyznano dostęp do karty wirtualnej, potwierdzając uprawnienia wynikające z Programu.
- System Lesznowolskiej Karty Mieszkańca lub System – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego.
- Użytkownik Systemu – osoba, która uzyskała dostęp do Systemu Lesznowolskiej Karty Mieszkańca. Użytkownikiem systemu może być w szczególności Użytkownik karty.
- Wnioskodawca – osoba składająca wniosek o udział w programie i wydanie Lesznowolskiej Karty Mieszkańca.
- Rodzic – rodzice dziecka oraz rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, opiekun prawny, kurator dla osoby niepełnosprawnej lub kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.
- Dziecko – dziecko, w tym dziecko, nad którym osoba sprawuje pieczę zastępczą lub opiekę prawną.
- Partner - podmiot biorący udział w Programie, oferujący ulgi, zniżki i preferencje dla Użytkownika Karty i realizujący uprawnienia wynikające z Karty Mieszkańca w porozumieniu
z Gminą. - Portal Karty – strona internetowa www.karta.lesznowola.pl będąca częścią Systemu Lesznowolskiej Karty Mieszkańca umożliwiająca założenie indywidualnego konta Użytkownika Systemu, składanie wniosków o przystąpienie do Programu i dostęp do Karty wirtualnej oraz wydanie karty fizycznej; portal przekazuje informacje o aktualnościach, wydarzeniach, ulgach, zniżkach i preferencjach oferowanych uczestnikom Programu przez Partnerów.
- UPO - urzędowe poświadczenie odbioru dokumentu doręczonego w formie elektronicznej.
- Zeznanie roczne PIT - zeznanie potwierdzające rozliczenie podatku dochodowego na rzecz Gminy Lesznowola zawierające rozliczenie roczne za rok ubiegły, które na pierwszej stronie zawierają informacje o adresie podatnika, złożone na jednym z następujących formularzy: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40A /11A (roczne obliczenie podatku przez organ emerytalno-rentowy, bez wymaganego UPO). W przypadku rozliczenia wspólnego
z małżonkiem, adres miejsca zamieszkania w gminie Lesznowola musi być wpisany w rubryce „Podatnik”.
§ 2.
Postanowienia ogólne.
- Regulamin określa warunki przyznawania i korzystania z Lesznowolskiej Karty Mieszkańca,
o którym mowa w uchwale nr 204/XV/2025 Rady Gminy Lesznowola z dnia 24 kwietnia 2025 roku w sprawie przyjęcia Programu „Lesznowolskiej Karty Mieszkańca”. - Karty wydane na mocy Zarządzenia Nr 215/2022 Wójta Gminy Lesznowola z dnia 12 grudnia 2022 r. w sprawie ustalenia Regulaminu wydawania i użytkowania Biletu Metropolitarnego – Lesznowolskiej Karty Mieszkańca i Zarządzenia Nr 238/2024 Wójta Gminy Lesznowola z dnia
9 grudnia 2024 r. w sprawie zmiany Zarządzenia nr 134/2024 z dnia 24 czerwca 2024 r. w sprawie ustalenia Regulaminu wydawania i użytkowania „Biletu Metropolitalnego – Lesznowolskiej Karty Mieszkańca” w zakresie zmiany Regulaminu wydawania i użytkowania Biletu Metropolitalnego - Lesznowolskiej Karty Mieszkańca, pozostają ważne do 31.12.2025 r.
i podlegają zasadom określonym w niniejszym regulaminie. - Uprawnienia wynikające z Programu mogą być przypisane do wirtualnej karty w aplikacji mobilnej. Karta w wersji wirtualnej pozwala na korzystanie ze wszystkich uprawnień Uczestnika Programu oprócz możliwości kodowania biletów długookresowych ZTM Warszawa.
- W ramach Programu ulgi, zniżki i preferencje otrzymują osoby, których miejscem zamieszkania jest gmina Lesznowola oraz spełniają warunki określone w regulaminie.
- Karta Mieszkańca potwierdza uprawnienia Posiadacza karty do korzystania z ulg, zniżek
i preferencji aktualnie oferowanych przez Partnerów. - Karta fizyczna lub karta wirtualna nie jest kartą kredytową, płatniczą, bankomatową, ani nie umożliwia żadnej innej formy płatności.
- Program ma na celu:
- umacnianie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców;
- zachęcenie mieszkańców do płacenia podatków na rzecz Gminy Lesznowola;
- poprawę warunków życia mieszkańców;
- promocję publicznego transportu zbiorowego;
- zaangażowanie lokalnych przedsiębiorców w sprawy społeczności lokalnej;
- zachęcanie osób spoza gminy do osiedlania się i płacenia podatków na terenie gminy Lesznowola.
§ 3.
Potwierdzenie uprawnień oraz sposób wydawania Karty Mieszkańca.
- Uprawnienia do korzystania z systemu ulg, zniżek i preferencji w ramach realizacji Programu potwierdza Organizator Programu.
- Wydanie karty fizycznej lub aktywacja karty wirtualnej przez Organizatora Programu oznacza potwierdzenie posiadania uprawnień Posiadacza karty.
- Karta Mieszkańca jest dokumentem imiennym (spersonalizowanym). Kartą Mieszkańca posługiwać się może wyłącznie osoba, której dane zostały naniesione na karcie.
- Potwierdzenie uprawnień i wydanie Karty Mieszkańca następuje na podstawie wniosku, podpisanego przez uprawnioną pełnoletnią osobę lub rodzica.
- Wzór wniosku o wydanie Lesznowolskiej Karty Mieszkańca stanowi załącznik nr 3 do Zarządzenia Nr … /2025 Wójta Gminy Lesznowola z dnia ……………… 2025 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu przyznawania i korzystania z Lesznowolskiej Karty Mieszkańca.
- Składanie wniosków o wydanie Karty Mieszkańca następuje drogą elektroniczną poprzez Portal przez wypełnienie formularza wnioskowego oraz załączenie plików:
- skanu dokumentu tożsamości wnioskodawcy;
- zdjęcie Mieszkańca lub dziecka Mieszkańca w formacie plików: JPG, PNG o rozmiarze co najmniej 250 x 350 pikseli, w rozdzielczości 300 dpi.
- Wnioskodawcy zamieszkujący na terenie gminy Lesznowola, rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych i deklarujący w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT za rok poprzedni, że miejscem ich zamieszkania jest gmina Lesznowola, bez względu na to czy w danym czasie osiągają dochód, są zobowiązani przy składaniu wniosku okazać jeden z poniższych dokumentów:
- kserokopię pierwszej strony zeznania rocznego PIT wraz z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie;
- jeśli podatek za rok poprzedzający złożenie wniosku rozliczono przez Internet, urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną zawierającego wygenerowany numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO.
- w przypadku osób do 26 roku życia, korzystających z tzw. ulgi „Bez PIT dla młodych” - PIT 11 od pracodawcy z podanym adresem zamieszkania na terenie Gminy Lesznowola bądź pozostających na utrzymaniu rodzica, opiekuna prawnego pierwszą stronę zeznania rocznego PIT za ostatni rok podatkowy z podanym adresem zamieszkania na terenie Gminy Lesznowola oraz potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie.
- w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej - decyzję
w sprawie wymiaru stawki karty podatkowej wydaną za ostatni rok podatkowy. - w przypadku osób duchownych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - wydaną, za ostatni rok podatkowy, decyzję ustalającą stawkę podatku dochodowego w formie ryczałtu w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim.
- w przypadkach, gdzie nie ma możliwości okazania PIT- 37 czy PIT- 36: formularz ZAS-DF - zaświadczenie o wysokości obrotu w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym a także dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych, wydany przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego rzeczowo i miejscowo
w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych w tym podatku dochodowym od osób fizycznych. - w przypadku osób niepracujących pobierających świadczenie pielęgnacyjne, o którym mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – kopię decyzji o przyznaniu świadczenia z GOPS w Lesznowoli.
- w przypadku osób, które zamieszkały na terenie Gminy Lesznowola w roku kalendarzowym złożenia wniosku – złożony w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie formularz ZAP-3 (Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącym podatnikiem)
z podanym aktualnym adresem zamieszkania lub NIP-7 (Zgłoszenie identyfikacyjne / zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem)
z podanym aktualnym adresem zamieszkania na terenie Gminy Lesznowola. - w przypadku współmałżonka nieosiągającego dochodu – do wglądu pierwsza strona wspólnego PIT za ostatni rok rozliczeniowy ze wskazaniem adresu zamieszkania
na terenie Gminy Lesznowola z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym
w Piasecznie. - w przypadku rolników rozliczających podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego – dowód uiszczenia ostatniej raty podatku rolnego od osób fizycznych w Urzędzie Gminy Lesznowola.
- Organizator może zażądać przy składaniu wniosku dotyczącego Karty Mieszkańca okazania następujących dokumentów:
- potwierdzającego stopień pokrewieństwa, w sytuacji gdy nazwisko dziecka i rodzica się różnią;
- zaświadczenia o nadaniu nr NIP w przypadku obcokrajowców nie posiadających nr PESEL;
- dowodu uiszczenia opłaty, jeśli jest wymagana.
- W imieniu osoby, która nie ukończyła 18 roku życia wniosek składa rodzic lub opiekun prawny.
- Poprawnie wypełniony i podpisany wniosek o wydanie Lesznowolskiej Karty Mieszkańca wraz z wymaganymi załącznikami można złożyć w formie pisemnej w Kancelarii Urzędu Gminy Lesznowola w godzinach pracy urzędu.
- Urząd Gminy w Lesznowoli dokonuje formalnej i merytorycznej weryfikacji wniosku.
W przypadku złożenia poprzez System i stwierdzeniu nieprawidłowości, wnioskodawca zostanie poproszony o uzupełnienie wniosku e-mailowo, telefonicznie, SMS-em lub listownie. - Karta Mieszkańca po rozpatrzeniu wniosku w formie karty fizycznej wydawana jest w Urzędzie Gminy w Lesznowoli.
- W przypadku odbioru karty fizycznej przez osobę upoważnioną musi ona przedstawić pełnomocnictwo, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Karta Mieszkańca jest wydawana na okres 24 miesięcy, nie dotyczy sytuacji kiedy karta wydawana jest na podstawie § 3. ust. 6 pkt 9) na okres do 12 miesięcy. Nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem ważności Karty Mieszkańca, Użytkownik karty może przedłużyć jej ważność o kolejne 24 miesiące przedstawiając aktualne dokumenty.
- Wydanie Karty Mieszkańca osobie pełnoletniej, uczącej się i nie osiągającej dochodów do ukończenia 26 roku życia wymaga okazania dokumentu potwierdzającego pobieranie nauki – legitymacji szkolnej, studenckiej lub stosownego zaświadczenia.
- Pierwsza karta fizyczna wydawana jest bezpłatnie.
- W przypadku utraty, zniszczenia lub zagubienia karty fizycznej, jej duplikat wydawany jest na wniosek. Wydanie duplikatu nie wpływa na zmianę okresu ważności karty fizycznej. Wydanie duplikatu karty pobierana jest opłata w wysokości 15 zł, płatna przelewem bankowym na rachunek Gminy Lesznowola podany w Biuletynie Informacji Publicznej lub w samoobsługowym terminalu płatniczym w Urzędzie Gminy Lesznowola.
- Zmiana imienia lub nazwiska Użytkownika wydrukowanego na Karcie Mieszkańca, znacząca zmiana w wyglądzie uniemożliwiająca rozpoznanie Użytkownika lub usterka warstwy elektronicznej karty zbliżeniowej bez widocznych uszkodzeń mechanicznych wymaga wydania duplikatu karty. Wydanie duplikatu karty w tym przypadku jest bezpłatne.
- Urząd Gminy w Lesznowoli zastrzega prawo do zeskanowania wniosku i załączników do złożonego wniosku o wydanie karty i przetwarzania ich w Systemie.
§ 4.
Zasady korzystania z Karty Mieszkańca.
- Karta Mieszkańca stanowi potwierdzenie uprawnień do korzystania z systemu ulg, zniżek
i preferencji objętych Programem. - Karta stanowi zaakceptowany przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie nośnik biletów uprawniających do przejazdów komunikacją miejską m.st. Warszawy. Sposób aktywacji biletów, ich ceny i sposób dystrybucji określony jest odrębnymi przepisami wydawanymi przez organy i jednostki m.st. Warszawy.
- Kodowanie biletów ZTM Warszawa możliwe jest tylko na Karcie wydanej w formie spersonalizowanej, fizycznej karty. Nie ma możliwości kodowania biletów w Aplikacji mobilnej „Lesznowolska Karta Mieszkańca”.
- Użytkownik karty może korzystać tylko z aktualnie obowiązujących ulg, zniżek i preferencji wskazanych w wykazie publikowanym na stronie internetowej i aplikacji mobilnej.
- Ulgi, zniżki i preferencje z tytułu posiadania Karty Mieszkańca nie łączą się z innymi ulgami
i zniżkami, chyba że Partner ustalił inne zasady udzielania ulg i zniżek. - Wszystkie ulgi, zniżki i preferencje wynikające z Programu mają charakter czasowy.
- Na żądanie Partnerów oferujących ulgi, zniżki i preferencje Użytkownik karty zobowiązany jest do jej okazania lub podania tymczasowego numeru identyfikacyjnego wygenerowanego przez aplikację mobilną. Nieokazanie Karty Mieszkańca lub nie podanie numeru identyfikacyjnego może być powodem odmowy uwzględnienia uprawnień wynikających z posiadania Karty Mieszkańca.
- Użytkownik Karty zobowiązany jest do:
- ochrony Karty Mieszkańca przed utratą lub zniszczeniem;
- niezwłocznego powiadomienia Urzędu Gminy w Lesznowoli o utracie uprawnień do korzystania z Karty Mieszkańca wraz z jej jednoczesnym zwrotem.
- Karta Mieszkańca jest przypisana wyłącznie do Użytkownika karty i nie może być udostępniana osobom trzecim.
- Urząd Gminy w Lesznowoli nie ponosi odpowiedzialności za udostępnianie Karty Mieszkańca przez Użytkownika karty osobom trzecim.
- W przypadku utraty, zagubienia lub uszkodzenia Karty Mieszkańca, Użytkownik karty zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Urząd Gminy w Lesznowoli.
- Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian i aktualizacji Regulaminu.
- Lesznowolska Karta Mieszkańca uprawnia do następujących zniżek w środkach lokalnego transportu zbiorowego:
- Zniżek do Biletów oferty Warszawa+:
III grupa dopłat |
||||
Bilety oferty Warszawa+ ważne w strefie 1 i 2 |
Koszt pasażera [zł] |
dopłata Gminy [zł] |
||
imienny |
30 dniowy |
NORMALNY |
120 |
60 |
ULGOWY |
60 |
30 |
||
90 dniowy |
NORMALNY |
330 |
130 |
|
ULGOWY |
165 |
65 |
||
Bilety oferty "Warszawa+" ważne w strefie 2 |
Koszt pasażera [zł] |
dopłata Gminy [zł] |
||
imienny |
30 dniowy |
NORMALNY |
72 |
40 |
ULGOWY |
36 |
20 |
||
90 dniowy |
NORMALNY |
212 |
70 |
|
UULGOWY |
106 |
35 |
-
- Bezpłatnych przejazdów liniami lokalnymi L na całej trasie przejazdu linii w ramach publicznego transportu zbiorowego dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Gmina Lesznowola, tj. L1, L3, L4, L5, L33 i L39.
- Uczestnik Programu chcący skorzystać z bezpłatnego przejazdu autobusem linii lokalnej L, zobowiązany jest posiadać przy sobie ważną kartę w wersji fizycznej lub aplikacji mobilnej.
- Kartę należy okazywać na każde żądanie obsługi autobusu i/lub osób upoważnionych do kontroli biletów.
- W przypadku posiadania karty, której termin ważności minął, mieszkaniec traci prawo do bezpłatnego przejazdu, a w przypadku, kiedy nie może udokumentować uprawnień do bezpłatnego przejazdu na podstawie innych przepisów prawa, zobowiązany jest do uiszczenia opłaty dodatkowej zgodnej z regulaminem przewozów ZTM Warszawa, na podstawie dokumentu wystawionego przez kontrolera.
- W przypadku utraty karty, w siedzibie Urzędu Gminy Lesznowola wydawana jest pasażerowi nowa karta oraz zaświadczenie zawierające imię i nazwisko pasażera wraz z numerem utraconej karty i numerem wydanego duplikatu, na postawie którego ZTM przenosi środki z utraconej karty na nową.
- Na podstawie otrzymanego w Urzędzie Gminy Lesznowola zaświadczenia, o którym mowa w ust. 17, pasażer ma możliwość przekodowania w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM niewykorzystanej części kontraktu na nową kartę zgodnie z przepisami wynikającymi z uchwały Rady m.st. Warszawy określającej taryfę przewozową. (Uchwała Nr XLVII/1139/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 6 kwietnia 2017 r.).
§ 5
Partnerzy Programu Lesznowolskiej Karty Mieszkańca
- W celu realizacji Programu, Gmina będzie współpracowała z Partnerami, którzy będą oferowali ulgi, zniżki i preferencje dla Mieszkańców.
- Podstawą udziału w Programie jest zawarcie porozumienia.
- Aplikowanie Partnera do udziału w Programie odbywa się poprzez kontakt z Referatem Innowacji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych lub poprzez Portal.
- Karta Mieszkańca jest dokumentem potwierdzającym i uprawniającym jej posiadacza do korzystania z benefitów zaoferowanych przez Partnerów, którzy wyrażą chęć współpracy
i przystąpią do Programu „Lesznowolskiej Karty Mieszkańca”. - Zabrania się Partnerowi umieszczania na stronie internetowej i Aplikacji treści sprzecznych z przepisami prawa oraz organizowania wydarzeń i promocji w ramach Programu, pod rygorem rozwiązania umowy, które w szczególności:
- zawierają elementy i treści pornograficzne;
- nakłaniają do nienawiści czy przemocy w stosunku do jakiejkolwiek organizacji, osoby lub grupy osób;
- zawierają treści dyskryminujące, w szczególności ze względu na rasę przekonania religijne, płeć, preferencje seksualne czy narodowość;
- naruszają dobre imię Gminy;
- promują produkty alkoholowe, w tym piwo lub promują marki producentów alkoholu za pośrednictwem produktów bezalkoholowych, np. piwa bezalkoholowego oraz narkotyki, środki odurzające lub środki o działaniu psychoaktywnym;
- naruszają przyjęte zasady współżycia społecznego oraz dobre obyczaje;
- propagują postawy naruszające prawa zwierząt,
- zachęcają do używania produktów tytoniowych;
- są sprzeczne z Kodeksem Etyki Reklam.
- W Aplikacji oraz na Portalu mogą być publikowane banery i linki do innych stron lub serwisów internetowych, w tym w szczególności banery i linki do stron lub serwisów internetowych Partnerów. Korzystając z banerów i linków, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, Użytkownik przechodzi na strony lub serwisy zarządzane przez inne od Operatora podmioty, w tym w szczególności przez Partnerów, które to podmioty ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane na tych stronach lub serwisach, jak również za przetwarzanie danych osobowych osób wizytujących te strony lub serwisy.
- Zapoznanie z ogółem produktów i usług Partnerów i Operatora oferowanych w ramach Programu oraz poszczególnymi benefitami, jest możliwe:
- za pośrednictwem Aplikacji mobilnej;
- za pośrednictwem Portalu;
- w mediach społecznościowych; lista aktualnych adresów stron (profili), o których mowa w zdaniu poprzedzającym, dostępna jest każdorazowo w Aplikacji mobilnej lub na Portalu;
- Lista przysługujących uczestnikom Programu benefitów zostanie zamieszczona na stronie internetowej Programu oraz w Aplikacji.
- W Portalu i Aplikacji umieszczane są informacje o Programie i Partnerach, aktualnościach, wydarzeniach, promocjach i innych ważnych informacjach o Programie w celu informowania
o benefitach przysługujących Mieszkańcom.
§ 6
Uwagi
- Informacja o szczególnych zagrożeniach związanych z korzystaniem przez Użytkowników z usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach Programu. Do potencjalnych zagrożeń zalicza się:
- złośliwe oprogramowanie (ang. Malware) – różnego rodzaju aplikacje lub skrypty mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do systemu teleinformatycznego Użytkownika, takie jak wirusy, robaki, trojany;
- programy szpiegujące (ang. Spyware) – programy śledzące działania użytkownika, które gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je – zazwyczaj bez jego wiedzy
i zgody – autorowi programu; - spam – niechciane i niezamawiane wiadomości elektroniczne rozsyłane jednocześnie do wielu odbiorów, często zawierające treści o charakterze reklamowym;
- wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję (ang. Phishing);
- włamania do systemu teleinformatycznego Użytkownika z użyciem narzędzi hackerskich;
- kryptoanalizę – możliwość odnalezienia słabości systemu kryptograficznego w celu umożliwienia jego złamania lub obejścia.
- W celu uniknięcia powyższych zagrożeń Użytkownik powinien zaopatrzyć swój komputer i inne urządzenia elektroniczne, które wykorzystuje podłączając się do Internetu, w program antywirusowy i zaporę sieciową.
§ 7
Postanowienia końcowe
- Prawem właściwym dla Regulaminu jest prawo polskie.
- Wszelkie spory wynikające lub związane z Regulaminem, w tym jego wykonaniem lub wykładnią, będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy miejscowo dla siedziby Gminy Lesznowola.
- Żadne z postanowień Regulaminu nie ogranicza uprawnień Użytkownika będącego Konsumentem lub Przedsiębiorcą jednoosobowym, jakie przysługują mu na podstawie przepisów prawa. W przypadku stwierdzenia istnienia postanowienia o takim charakterze zastosowanie znajdują przepisy powszechnie obowiązującego prawa, a w szczególności Kodeksu cywilnego oraz ustawy z zakresu prawa konsumenckich.
- Wybór prawa polskiego na podstawę Regulaminu nie pozbawia Użytkownika będącego Konsumentem lub Przedsiębiorcą jednoosobowym ochrony przyznanej mu na podstawie przepisów, których nie można wyłączyć w drodze Umowy, na mocy prawa które zgodnie
z właściwymi regulacjami byłoby właściwe w przypadku braku dokonania wyboru. - Udostępnioną treść Regulaminu można utrwalić nieodpłatnie, drukując go lub zapisując plik
z Regulaminem na nośniku danych. - Gmina zastrzega sobie możliwość zmiany Regulaminu w przypadku wystąpienia okoliczności, nieprzewidzianych w dniu jego przyjmowania lub innych ważnych powodów.